כוויות 2020-07-22T14:32:20+00:00

דרמדן™ מאושרת כתכשיר רפואי על ידי משרד הבריאות כמסייעת לטיפול בפצעי לחץ, כיבי סכרת, כוויות ונמקים

משחה לטיפול מהיר בכוויות

כווייה היא פגיעה בעור ולעתים גם ברקמות שתחתיו עקב מגע באש, מוצק, נוזל או גז (כגון קיטור) חם, או בשל קרינה, זרם חשמל או חומר פעיל כימית (כגון חומצה). יש המשתמשים בכינוי כווייה גם לתיאור פגיעה בעור בשל קור.

כוויות פוגעות בכלי הדם וגורמות ליציאה של נוזל הדם. במקרים של כוויה בדרגה נמוכה יכולה להיווצר שלפוחית באזור הכוויה. אך בכוויות בדרגות גבוהות הפרושות על פני שטח רב, זרימת הדם משתבשת.

להערכת נזק הכוויה מודדים את עומק הכוויה ואת שטח הכוויה.

הגדרת כוויה על פי שטח: מחלקים את העור למאה יחידות שגודל כל יחידה היא כגודל כף יד. על פי סיווג זה, כוויה על כף יד היא כוויה של 1% משטח העור, כוויה של כל עור היד היא כוויה של 9% משטח העור וכוויה על רגל שלמה היא כוויה של כ 18%.
כוויה של כ 20% ומעלה משטח העור מהווה סכנת חיים בשל איבוד נוזלים וזיהום – ללא כל קשר לעומק הכוויה.

הגדרת כוויה על פי עומק:

כווייה מדרגה ראשונה – היא פגיעה הפוגעת בשכבת העור החיצונית בלבד, האפידרמיס, אשר לה יכולת ההתחדשות. הסימפטומים כוללים כאב, אדמומיות ונפיחות קלה. השיקום עלול להימשך כמה ימים ומלווה בהתקלפות קלה.

כווייה מדרגה שנייה – היא כוויה הפוגעת בדרמיס. לרבות רקמה חיה, ולעתים אף פוגעת בכל שכבות העור, כולל זו שמצמיחה תאים חדשים. הסימפטומים הם כאב, אדמומיות, נפיחות קלה והופעת שלפוחיות בגדלים שונים. השיקום נמשך 3-2 שבועות במקרה הקל.

כווייה מדרגה שלישית – כווייה מדרגה שלישית היא פגיעה הפוגעת לעומק בכל שכבות העור וגם ברקמות שתחת העור-סבקוטן. לעתים קרובות נוצרות סביב אזור הכווייה צלקות נרחבות והעור נוטה להימתח ככל שהרקמות התת-עוריות מתכווצות.

הסיבוכים השכיחים בכווייה מדרגה שלישית הם זיהום כללי, הרעלת דם ואיבוד נוזלים עד להלם תת-נפחי המסכן את החיים.

כווייה מדרגה רביעית כוויה עמוקה מאוד. עור שחור, נוקשה לחלוטין וללא כאב (עקב הפגיעה העצבית), פגיעה מלאה בעור ובכל השכבות שמתחתיו.

דרמדן מסייעת לטיפול מהיר בכוויות. השימוש בדרמדן מפחית מיידית את הכאב באזור הכוויה, מזרז את תהליך הריפוי הטבעי של העור ומסייע לסגור את הכוויה במהירות וברוב המקרים אף ללא צלקות. במקרים של כוויות קשות מומלץ למרוח את המשחה בתדירות גבוהה ולהתמיד בשתיית נוזלים.

מומחי דרמדן עומדים לרשותך בכל נושא ושאלה