טיפול ברגל סכרתית 2019-01-28T11:40:20+00:00

דרמדן™מאושרת כתכשיר רפואי על ידי משרד הבריאות כמסייעת לטיפול בפצעי לחץ, כיבי סכרת, כוויות ונמקים

פצע סוכרתי ברגל:

הסיבוך עיקרי של מחלת הסוכרת והמרכיב העיקרי של כף רגל סוכרתית. באוכלוסייה זו, יש פגיעה בעצבוב ההיקפי (נוירופתיה היקפית) ו/או בכלי הדם.

נוירופיה היקפית – כאשר קיימת פגיעה בכל הסיבים בכף הרגל: בסיבים התנועתיים, בסיבים התחושתיים ובסיבים האוטונומיים.

פגיעה תנועתית נגרמת כתוצאה מדלדול והחלשות של שרירים בכף הרגל. היא גורמת לשינוי משמעותי בביו-מכניקה של כף הרגל וכתוצאה מכך נגרם עיוות בכף הרגל הנקרא "אצבעות פטיש". כתוצאה מכך, מופעל לחץ מוגבר על אזורים מסוימים בכף הרגל.

פגיעה תחושתית נוצרת עקב פגיעה עצבית – חושתית במסגרתה נפגעים כל מרכיבי התחושה: תחושת כאב שטחי, אובדן תחושת לחץ, תחושת טמפרטורה ואובדן תחושה פרופריוצפטיבית. פועל יוצא הוא פְּגִיעוּת מוגברת של כף הרגל לחבלות קהות, לנעליים לא מתאימות, לחבלות משניות עקב הליכה בסנדלים או יחפים, חשיפה לפגיעות קור (במדינות קרות) וכוויות ממים חמים או ממקור חום אחר.

פגיעה אוטונומית – פגיעה במערכת הסימפתטית הגורמת לירידה או לחוסר מוחלט בהזעה, מה שגורם לעור יבש וסדוק. כמו כן, עקב הרחבה של כלי הדם בכפות הרגליים נגרם מצב של הצטברות דם מדלף עורקי-ורידי.

טיפול ברגל סכרתית:
  • יש להקפיד על הורדת לחץ מכיבים הנוצרים בנקודות לחץ בכדי לאפשר את הבראתם.
  • הטיפול המקומי בפצע כולל הטריה ובהמשך שמירה על סביבה לחה ונקיה אשר תאפשר החלמה של הכיב.

דרמדן מסייעת בצורה יעילה לטיפול בכיבי סוכרת. מריחה קבועה של דרמדן באיזור הכיב יוצרת סביבה אנטי-חיידקית, רמת חומציות מיטבית וסביבה לחה לתהליך הטרייה טבעי של הגוף דבר אשר מסייע לאחר מכן את התחדשות הרקמה.

  • בטיפול בחולה עם כף רגל סוכרתית יש לטפל בחולה ככלל ולא להתמקד בטיפול בכיב בלבד. שיפור מצבו הסיסטמי/מטבולי של החולה, איזון סוכרת, טיפול בכאב והורדת בצקת הינם מרכיבים בלתי נפרדים מהטיפול.
נמקים:

נמק הוא מוות נרחב של רקמות בגוף כתוצאה מזיהום או חוסר חמצן. נמקים שכיחים בקצוות הגוף, ובעיקר בגפיים.

נמק יכול להיגרם כתוצאה:
  • זיהום קשה הנגרם על ידי חיידקים
  • טראומה גופנית (פציעה), עקב הרס כלי דם
  • קריש דם, החוסם מעבר דם אל הרקמות

נמק עלול להוות סכנת חיים: תאי הגוף מקבלים באופן שגרתי אותות מתאים סמוכים ברקמה, אותות המעודדים אותם להמשיך במחזור התא ובפעילות המטבולית השוטפת. כשתאים רבים מתים הם מפסיקים לשלוח אותות לתאים הסמוכים, וכך מתפשט הנמק – לעתים במהירות רבה.

עד לאחרונה לא ניתן היה לטפל בנמקים. הפתרון ההכרחי היה להיפטר מהרקמה הנמקה.

דבר זה מתבצע באמצעות:
  • הטריה – קילוף הרקמה הנמקה. תהליך זה מבוצע בדרך-כלל בנמקים שטחיים על-פני העור
  • נשירה טבעית של הרקמה
  • קטיעת האיבר הנמק

במקרה של זיהום חיידקים, טיפול מסיבי באנטיביוטיקה יכול לשפר את המצב.

הרכב החומרים הייחודי של דרמדן יוצר מעין "חבישה ביולוגית" שיוצרת סביבה אנטי-חיידקית, רמת חומציות מיטבית וסביבה לחה לתהליך הטרייה טבעי של הגוף באיזור הנמק דבר אשר מזרז לאחר מכן את התחדשות הרקמה ומסייע להסרה טבעית של הנמק וללא התערבות כירורגית.

מומחי דרמדן עומדים לרשותך בכל נושא ושאלה